Pyrzyce

Pyrzyce leżą na południe od Stargard noclegi, przy trasie ze Szczecina do Gorzowa Wielkopolskiego. Pyrzyczanie mawiają o swej ziemi, ”płodna i niechłodna” – pierwszy człon tego hasła odnosi się do tutejszych wyjątkowo żyznych czarnoziemów, a drugi do złóż ciepłych wód podziemnych o właściwościach leczniczych. Kilka lat temu otwarto tu pierwszą w Polsce ciepłownię geotermiczną, która wykorzystuje solanki o temperaturze do 90°C występujące ok. 1600 m pod ziemią.

Długa historia miasta sięga VIII w. n.е., kiedy istniał w tym miejscu gród będący głównym ośrodkiem plemienia Pyrzyczan. Urodzajne gleby i położenie przy szlakach handlowych z Wielkopolski i centralnych Niemiec do portów bałtyckich zapewniły rozwój w następnych wiekach. Miasto nawiedzały jednak częste pożary i zarazy towarzyszące wojnom. Podobnie jak całe Pomorze, Pyrzyce ucierpiały najbardziej podczas wojny trzydziestoletniej (1618-1648) i pod koniec II wojny światowej, kiedy zniszczeniu uległo niemal 60% zabudowy. Współczesne Pyrzyce czerpią dochody z rolnictwa i drogi tranzytowej północ-południe.

W sercu Pyrzyc, dokładnie pośrodku obszaru otoczonego przez mury, rozciąga się rozległy plac Ratuszowy. Od północy ogranicza go długi XIX-wieczny ratusz, w którym mają siedziby władze miasta, starostwo i kilka innych urzędów. W południowej części placu wznosi się monumentalny kościół Wniebowzięcia NMP (dawniej św. Maurycego). Świątynię zbudowano w XIV w, jednak działania wojenne w 1945 r przetrwały tylko zewnętrzne mury, masywna wieża i fragment sklepienia. Odbudowany kościół z zewnątrz prezentuje się okazale, ale nowoczesne wnętrze jest pustawe. Warto zwrócić uwagę na wysokie prezbiterium nakryte płaskim dachem.

Jedna myśl na temat “Pyrzyce”

Możliwość komentowania jest wyłączona.