Średniowieczne Pyrzyce

Mury otaczające średniowieczną część Pyrzyc powstały w XIII w. (fragmenty w XIV w.). Wznoszą się na wysokość 8-10 m, a długość ich obwodu wynosi 2 km (z kilkoma wyrwami). Pyrzyckie mury należą do najlepiej zachowanych fortyfikacji miejskich noclegi na Pomorzu.

Z kilkunastu bram do dzisiaj przetrwały tylko dwie- Bańska od południa i Szczecińska od północy. Po wojennych zniszczeniach nie odbudowano ich jednak do pierwotnej wysokości. Z pięciu baszt najciekawsza jest baszta Sowia (przy bramie Szczecińskiej), w której mieściło się niegdyś więzienie. Aby zobaczyć pozostałe: Prochową, Wysoką, zwaną także Lodową, Pijacką i Mniszą, trzeba się wybrać na spacer wzdłuż murów.

XII-wieczna kaplica Św. Ducha przy bramie Bańskiej przypomina prastarą stodołę. Po wojnie odbudowano ja i zaadaptowano dla potrzeb biblioteki. Daleko od centrum, kilometr na południowy wschód od bramy Bańskiej przy ul. Warszawskiej, Studzienka Chrztu Pyrzyczan osłania cudowne źródło. Zaprojektował ją Karol Schinkel, najwybitniejszy niemiecki architekt XIX w. Wodą ze źródła św. Otto chrzcił pogan. W pobliżu studni widać wczesnogotycki kościół poaugustiański z Xll w. ze zgrabną barokową wieżą dostawioną w XVII w.